DSCF3572 (1024x683)

Erkių platinamos ligos

Užkrečiamųjų ligų ir aids centras (ULAC) praneša, kad šiais metais jau užfiksuota pirmoji žmogui įsisiurbusi erkė. Per metus erkių sukeliamomis ligomis serga apie 3000 Lietuvos gyventojų, 10% iš jų sudaro erkinio encefalito atvejai, o likę – Laimo boreliozės (Laimo ligos).

Kuo skiriasi erkinis encefalitas nuo Laimo ligos?

Laimo ligos metu erkės įsisiurbimo vietoje susidaro apvalus žiedinis bėrimas, kuris vėliau gali migruoti po odą. Bėrimas atsiranda po įkandimo praėjus 1-4 sav., tačiau kartais praeina ir 2 mėnesiai iki pasirodo bėrimo elementai. Dažnai pacientai skundžiasi galvos, sąnarių skausmu. Vėliau gali atsirasti neurologinių ir kardiologinių simptomų, kurie pasireiškia bendru silpnumu, miego sutrikimais, galvos svaigimu ir kt. Negydant ligos, ji progresuoja, atsiranda sąnarių patologija, silpnėja atmintis ir kt.

Erkinis encefalitas yra sunkesnė ir ūmesnė liga. Jos metu dažniausiai pažeidžiami galvos smegenų dangalai ir pačios smegenys. Liga dažnai turi dvi pasireiškimo stadijas: pirmoji kai prasideda nespecifinis karščiavimas, kaulų-sąnarių skausmai, bendras silpnumas. Po jos seka lyg pagerėjimas, dažniausiai 5-8 dienų laikotarpis. Antrosios bangos metu jau nustatomi centrinės nervų sistemos pažeidimai  ir pakitimai smegenų skystyje. Erkinis encefalitas negydant gali būti mirtinas (mirtingumas 0,5-4%), o pagijus dažnai lieka centrinės nervus sistemos sutrikimų: atminties pablogėjimas, miego sutrikimai, negalėjimas sukaupti dėmesio, galvos skausmas, rečiau – dalinis paralyžius.

Laimo liga gydoma antibiotikais, dažniausiai 2-3 savaičių kursų, po kurio žmogus pasveikta. Persirgus Laimo liga imunitetas neįgyjamas, galima vėl susirgti.

Erkinio encefalito gydymas yra tik simptominis, vaistų nukreiptų prieš sukėlėją nėra. Persirgus erkiniu encefalitu įgyjamas imunitetas.

Profilaktika

Nuo Laimo ligos saugo tik atsargumas ir tinkamos išorinės apsaugos priemonės: drabužiai ilgomis rankovėmis, repelentai, tinkamų vietų poilsiui pasirinkimas. Vakcinos nuo Laimo ligos nėra.

Erkinio encefalito išvengti galima pasiskiepijus. Skiepijamos 3 dozės ir vėliau kas 3 metus pastiprinančioji vakcinos dozė. Po pirmosios vakcinos praėjus mėnesiui, skiepijama antra vakcina ir po metų trečia vakcina. Vėliau kas 3 metus skiepijama pastiprinamoji vakcinos dozė. Vaikai skiepijami nuo 1 metų amžiaus, nėščiosios ir maitinančios moterys neskiepijamos, nes nėra atliktų tyrimų. Kitos apsisaugojimo priemonės tokios pačios kaip ir Laimo ligos atveju.

Būkite saugūs ir atsargūs gamtoje.

p.s. Baltupių ŠMC jau galite pasiskiepyti nuo erkinio encefalito.

Parengė gyd. Dainius Jakučionis

Komentarų nėra

Komentuoti