Karsciavimas

Vaikas karščiuoja – ką daryti?

Karščiavimas – tai natūrali organizmo reakcija bandant susidoroti su infekcija. Infekcijos metu kūne pradeda skirtis medžiagos, kurios kovoja su infekcija, taip pat šios medžiagos sukelia karščiavimą (patekusios į smegenis ir dirgindamos termoreguliacijos centrą). Aukštesnė kūno temperatūra padeda kovoti su į organizmą patekusiais virusais ir bakterijomis. Padidėjusi temperatūra dažniausiai nėra kenksminga vaikui. Temperatūra iki 38,50C vadinama – subfebrilia, tai dažniausiai virusinės infekcijos sukeltas karščiavimas, kuris po kelių dienų mažėja ir nurimsta, kraujo tyrimuose, nebūna padidėjusių uždegiminių rodiklių – antibiotikų skirti nereikia (tai nusprendžia gydytojas). Tokios temperatūros mažinti dažniausiai nereikia, nebent Jūsų vaikas labai blogai jaučiasi, skundžiasi galvos skausmu – nebent namudinėmis priemonėmis. Temperatūra aukštesnė nei 38,50 C – vadinama febrilia, tai gali būti virusinių arba bakterinių infekcijų sukeltas karščiavimas. Tokiu atveju, temperatūrą reikėtų mažinti.

Kaip mažinti temperatūrą? Tam yra naudojamos medicininės ir įprastinės – namudinės priemonės. Pagrindiniai vaistai būtų paracetamolis ir ibuprofenas, abu šie vaistai mažina temperatūrą. Ibuprofenas geriau veikia skausmą, jei karščiuojant jis atsiranda. Šie vaistai yra įvairių formų: sirupai, tabletės, žvakutės. Vaisto forma pasirenkama pagal vaiko amžių ir sugebėjimą nuryti tabletę ar sirupą. Namudinės priemonės karščiavimui mažinti yra: vaiko išrengimas ir vėsinimas su ventiliatoriumi, paklodės sušlapinimas ir vaiko apgaubimas su ja, šlapio rankšluosčio priglaudimas prie kaklo-pakaušio, pažastų, kūno ištrynimas šlapiu rankšluosčiu. Kompresų su alkoholiu naudoti negalima. Karščiavimo mažinimo priemonės pasirenkamos pagal temperatūros dydį, vaiko būklę. Vaikui karščiuojant būtina duoti jam gerti. Dažnai vaikai nenori gerti, tačiau Jūs privalote užtikrinti, kad jie išgertų pakankamą kiekį vandens, kitaip karščiavimas nesumažės.

Jeigu vaiko oda normali, jis normaliai reaguoja į aplinką, žaidžia, šypsosi, išlieka budrus ar greitai pabunda, normaliai verkia, jo gleivinės yra drėgnos, oda nepaberta , vadinasi vaiko būklė normali ir jis gali būti gydomas namie simptominėmis priemonėmis – skysčiais, vaistai nuo temperatūros, jei sloguoja plauti nosį jūros vandeniu.

Didesnį dėmesį reikėtų atkreipti, jei vaiko oda blyški ar marmuruota, jei jo reakcija į aplinką sutrikusi, jis nežaidžia, nevalgo, sumažėjęs aktyvumas, pabunda tik žadinamas, jo kvėpavimas padažnėjęs ir virpa nosies sparneliai, gleivinės sausos, sumažėja jo šlapinimasis, karščiuoja daugiau nei 5 dienas, galūnės šaltos. O visi šie simptomai neišnyksta sumažinus temperatūrą, tokiu atveju reiktų kreiptis į gydytoją.

 

Šeimos gydytojas
Dainius Jakučionis

Komentarų nėra

Komentuoti