oyrtk2hjqby-david-marcu

Vasaros malonumai ir rūpesčiai

Ateinant vasarai žmonės vis daugiau laiko praleidžia gamtoje, prie vandens telkinių, miškuose ar kitokiose atvirose erdvėse. Nors tai turėtų teikti džiaugsmą ir malonumą, tačiau kartais gali sukelti nepatogumų bei sveikatos sutrikdymų. Šiame  straipsnyje trumpai apžvelgiami galimi pavojai ir būdai, kaip jų išvengti.

 

  • Nudegimas saulėje. Tiek Lietuvoje, tiek svetur atostogaujančius saulė gali  skaudžiai nudeginti, ypač jei joje būnama ilgesnį laiką nesilaikant paprastų taisyklių. Nors įdegis daugeliui yra gražu, tačiau kuo ilgiau būnate saulėje, tuo kyla didesnė rizika nudegti ar – dar blogiau – susirgti odos vėžiu. Kad taip neatsitiktų, naudokite didelės apsaugos kremus nuo saulės, stenkitės degintis rytinės ir vakarinės saulės spinduliuose, nes jie yra mažiau pavojingi. Apsaugokite savo akis akiniais su UV apsauga.
  • Perkaitimas. Būnant ilgiau saulėje, daug sportuojant, prakaituojant ir geriant mažai skysčių gali grėsti perkaitimas, kitaip vadinamas šilumos smūgiu. Pirmieji jo simptomai yra aukšta kūno temperatūra, paraudusi, sausa oda, greitas pulsas, tvinkčiojantis galvos skausmas, pykinimas, svaigulys, sumišimas ir nesąmoningumas. Senyvo amžiaus žmonės yra jautresni šilumos smūgiui, tad jie turėtų vengti tiesioginių saulės spindulių. Visiems patartina vartoti daug skysčių (geriausiai tinka paprastas vanduo), nešioti galvos apdangalus, stengtis laikytis šešėlyje ir nebūti saulės kaitroje.
  • Erkių sukeliamos ligos. Šiuo metu pavojingiausios ligos, kurias sukelia erkės, yra Laimo liga ir Erkinis encefalitas. Pirmoji liga yra pagydoma ir dažniausiai praeina be didesnės žalos, tačiau kartais dėl jos gali išlikti sąnarių, galvos skausmai. Antroji – erkinis encefalitas –  yra sunkiai gydoma liga, tačiau jos galima išvengti pasiskiepijus. Dar galite spėti pasiskiepyti ir gauti pakankamą apsaugą, nes įgyti iminutetui pakanka ir dviejų skiepų. Išvengti šių ligų taip pat galima nešiojant ilgus drabužius ilgomis rankovėmis ir klešnėmis. Lankantis gamtoje kelnes patariama sukišti į batus. Pastebėjus įsisiurbusią erkę, reikėtų ją ištraukti ir stebėti, ar neatsiras Laimo ligai ir Erkiniam encefalitui būdingi simptomai. Apžiūrėkite naminius gyvūnus, nes jie  į namus gali parnešti erkių.
  • Dehidratacija. Tai panaši būklė į perkaitimą, tačiau nebūtinai pasireikš galvos skaumu, greičiau – bendru silpnumu, mieguistumu. Jei karštą vasaros dieną tenka ilgiau būti saulėje, gerkite daug vandens. Jei stipriau prakaituojate, galite kartais išgerti mineralinio vandens. Senyvo amžiaus žmonėms vasarą taip pat reikėtų priminti išgerti didesnį kiekį vandens (jei tai nedraudžiama dėl kokios nors ligos – apie tai reiktų pasitarti su šeimos gydytoju).
  • Apsinuodijimas maistu.  Atminkite, kad šilumoje visi maisto produktai genda greičiau, todėl stenkitės juos laikyti šaltai. Jei kepate mėsą, įsitikinkite, jog ji iškepta tinkamai, nes kitu atveju galite apsinuodyti. Taip pat plaukite rankas, nes šilumoje dauguma patogenų dauginasi greičiau ir jų būna daugiau.
  • Ausų ligos. Maudantis vandens telkiniuose į ausis gali patekti vanduo. Nors ausų anatomija dažniausiai užtikrina, kad ten patekęs vanduo iš jų pasišalintų, tačiau kartais vanduo užsilaiko ir gali prasidėti ausų uždegimas. Pirmieji simptomai gali pasireikšti ausų niežėjimu, skausmu, klausos sutrikimu. Gydytojas, apžiūrėjęs ausų landas ir pastebėjęs pakitimus, gali paskirti ausų lašų ir nuskausminamųjų. Taipogi, į ausis patekęs vanduo gali susimašyti su ten esančia ausų siera ir sudaryti sieros kamštį, kurio vienas iš simptomų – susilpnėjusi klausa. Būtinai gerai nusausinkite ausis ir pasistenkite iškratyti ausyse esantį vandenį. Nevalykite ausų su ausų krapštukais, nes jie gali nustumti sierą giliau link būgnelio ir paskatinti susidaryti kamštį.

Saugokite save bei savo vaikus ir atsakingai mėgaukitės vasaros malonumais. Atsiradus nerimą keliantiems simptomams kreipkitės į savo šeimos gydytoją, kuris padės išsiaiškinti priežastis ir, jei reikės, paskirs gydymą.

 Parengė gyd. Dainius Jakučionis

P.S. Jei pamiršau paminėti kokią nors svarbią vasarą iškylančią problemą, pasidalinkite ja komentaruose.

Komentarų nėra

Komentuoti